wtorek, 2 czerwca 2020

Igrzyska olimpijskie

Idea olimpijska pod koniec XIX wieku napotkała na swojej drodze właściwego człowieka – 
Pierre’a de Coubertin. Dzięki niemu, co cztery lata odbywają się igrzyska – największe święto sportu.  W roku 1896 w Atenach, po piętnastu wiekach nieobecności, igrzyska olimpijskie odżyły na nowo. Pierre’a de Coubertin uważał, że sport i olimpizm gwarantują postęp i mogą dać światu wiele dobrego.

Ideały olimpijskie – dobro, prawda, piękno, uczciwość, przyjaźń, szacunek i tolerancja, dążenie do doskonałości, waleczność, są wciąż bliskie każdemu z nas.

Olimpizm to słowo nowożytne - dąży do życia opartego na radości z wysiłku, przyjaźni, fair play .Przesłaniem olimpizmu było, aby igrzyska zbliżały do siebie młodzież z całego świata i były świętem radości.  Olimpizm mówi o tym, że w sporcie wszyscy są równi, niezależnie od pochodzenia, wyznania, kultury czy sytuacji materialnej, obowiązują ich te same zasady i reguły gry.
 We współzawodnictwie sportowym nie liczy się tylko zwycięstwo, ważny jest sam udział w zawodach, spotkanie się na jednym stadionie ludzi ze wszystkich stron świata oraz podjęcie przez nich walki sportowej. Tabela wyników i to, kto jest najszybszy, najsilniejszy nie jest sprawą najważniejszą.

 KTO JEST KIM? Warto przeczytać.

Halina Konopacka (1900-1989) – zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w rzucie dyskiem na Igrzyskach IX Olimpiady w 1928 roku w Amsterdamie. Poetka, kierowca rajdowy, miss igrzysk w Amsterdamie.

Jerzy Kulej (1940-2012) – pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski w latach 1964 i 1972, był komentatorem sportowym. Podopieczny najwybitniejszego polskiego trenera bokserskiego Feliksa Stamma. 


Janusz Kusociński (1907-1940) – lekkoatleta, zwycięzca biegu na 10 000 m w Igrzyskach X Olimpiady w 1932 roku w Los Angeles, obrońca Warszawy podczas II wojny światowej. Jego marzeniem było współzawodnictwo i pokonanie w Los Angeles Paavo Nurmiego (1897-1973) – legendarnego fińskiego długodystansowca, dziewięciokrotnego mistrza olimpijskiego. Jego marzenie nigdy się nie ziściło, ponieważ Nurmi został zawieszony przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyki w prawach zawodnika przed igrzyskami w 1932 roku za rzekome złamanie zasad amatorstwa w sporcie i ich rywalizacja nie doszła do skutku.


Jerzy Walerian Skolimowski (1907-1985) – architekt, wioślarz, trzykrotny olimpijczyk (1928, 1932, 1936). Zdobył dwa medale olimpijskie srebrny i brązowy (Los Angeles 1932), a także uczestnik Olimpijskiego Konkursu Sztuki i Literatury w tych samych igrzyskach w konkurencji plakatu. 

Adam Małysz (ur. 1977) – skoczek narciarski, jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. Czterokrotny medalista olimpijski (Turyn 2006 i Vancouver 2010), laureat nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz