poniedziałek, 22 czerwca 2020

Bezpieczne wakacje



Zbliżamy się do zakończenia roku szkolnego. 
Przypominamy Wam o ważnych sposobach na bezpieczne wakacje:


 Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk
Opiekę sprawuje tam wykwalifikowany ratownik. To on zareaguje w razie niebezpieczeństwa. Obok jego stanowiska zazwyczaj umieszczona jest tablica z przedstawionymi warunkami bezpieczeństwa. Obserwuj również kolor wywieszonej na maszcie flagi. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku - zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.
 Uważaj na pogodę
Nie wchodź do wody, której temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza, a także w trakcie burzy – nawet tej, która nie szaleje nad Twoją głową. Skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu wielu kilometrów. Przez mięśnie przechodzą impulsy elektryczne, więc nawet najmniejsza fala uderzeniowa pioruna może wywołać skurcz. Szczególną ostrożność zachowaj nad morzem, ponieważ woda słona lepiej niż słodka, przewodzi elektryczność.
Unikaj skoków do wody
Jeśli już koniecznie chcesz to robić, skacz tylko w znanych miejscach, jeśli powierzchnia wody jest pusta, woda dostatecznie głęboka, a dno czyste. Nie trać jednak głowy i nigdy nie skacz na główkę. Chwila frajdy nie jest warta poważnych konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą jej towarzyszyć.
Ostrożnie z opalaniem!
Nawet jeśli uwielbiasz słońce i opaleniznę, przebywając na plaży smaruj skórę kremami z dużym filtrem przeciwsłonecznym. Chroń głowę! Nie wystawiaj się na długotrwałe działanie promieni UV. W cieniu jest równe przyjemnie. Nie wbiegaj do wody, gdy jesteś mocno nagrzany słońcem i spocony. Schładzaj skórę stopniowo zanim zanurzysz się w całości.
Uważaj na łodzie i skutery wodne.
Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny.
 Mierz siły na zamiary
Jeśli nie umiesz pływać, nie ufaj kolorowym, dmuchanym akcesoriom, pomagającym unosić się na wodzie. Nie wypływaj z nimi tam, gdzie jest głęboko. Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie Ci się przekonać o złośliwości rzeczy martwych.
Nie zapomnij o sprzęcie ratunkowym
Wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kapok lub kamizelkę ratunkową. W razie nagłej wywrotki będziesz odpowiednio zabezpieczony.

poniedziałek, 8 czerwca 2020

Grupa chłopców - naskok do ataku.

Zbicie piłki wymaga niewątpliwie koordynacji ruchowej.
 Bez tego ciężko będzie wykonać poprawnie tę formę ataku.
Nie dość, że muszę widzieć piłkę, która jest do mnie wystawiona, to jeszcze dobrze by w nią trafić – w odpowiednim momencie, z odpowiednią siłą – muszę w tym czasie wyskoczyć, popracować nie tylko ręką, ale i całym ciałem, muszę „złapać” piłkę w najwyższym punkcie, pamiętać o nadgarstku, o wyskoku przez pięty, o tym żeby ominąć blok,
Muszę  pomyśleć  czy zbić piłkę mocno, czy wykonać plas, czy kiwkę, czy po prostu ją przebić.
 W bardzo krótkim czasie, musimy wykonać wiele czynności i to z jak najlepszym efektem. 

Naukę zbicia piłki należy rozpocząć  od poznania i wyćwiczenia ruchów bez piłki.





Obejrzyjcie film:


Grupa dziewczyn - ABS trening

Zachęcam  dziś  do ćwiczeń mięśni brzucha - 10 minut.

Otwórzcie film:








czwartek, 4 czerwca 2020

Finał konkursu




          

Finał szkolnego konkursu z wiedzy olimpijskiej i sportu odbył się 3 czerwca na platformie Teams.

Gratulujemy grupie 9 uczniów, która dostała się do finału. A oto wyniki konkursu:

I m-sce      Wiktor Stroński

II m-sce     Marta Więcławek                            
                  Szymon Cader

III m-sce    Mateusz Magnes
                  Natalia Siemiątkowska

IV m-sce    Angelika Kosińska
                  Danuta Magnes

V m-sce     Zosia Jakubiec
                  Maciej Bylinko


Dziękujemy pozostałym uczniom za udział w konkursie:

Janinka Przepiórka
Filip Przepiórka
Mateusz Białczak
Adrianna Białczak
Agatka Kamińska
Emilka Gugulska
Martynka Kubica
Paulinka Bąk




                  

wtorek, 2 czerwca 2020

Grupa chłopców - doskonalimy technikę zagrywki indywidualnej


  Zagrywka jest jednym z najważniejszych zagrań w piłce siatkowej – od niej rozpoczyna się każdy mecz, set i akcja. Jest to nieprzewidywalny element, który może całkowicie odmienić losy meczu.

Zagrywka, zwana inaczej serwisem lub serwem ma na celu zdobycie punktu lub utrudnienie przyjęcia piłki rywalom. Zagrywka w siatkówce wykonywana jest zza linii końcowej boiska, a zgodę na jej wykonanie musi dać sędzia.

Jeśli piłka po serwisie wpadnie w boisko przeciwnika, mamy do czynienia z asem serwisowym.
 
Każdy zawodnik ma 8 sekund – liczonych od gwizdka sędziego – na wykonanie swojej zagrywki.

O tym, kto rozpocznie mecz zagrywką, decyduje losowanie. Jeśli pierwszego seta rozpoczynała drużyna A, to w drugim będzie to zespół B i na zmianę. W czasie gry, serwis wykonuje drużyna, która zdobyła ostatni punkt.

Obejrzyj film instruktażowy i spróbuj poćwiczyć:


Igrzyska olimpijskie

Idea olimpijska pod koniec XIX wieku napotkała na swojej drodze właściwego człowieka – 
Pierre’a de Coubertin. Dzięki niemu, co cztery lata odbywają się igrzyska – największe święto sportu.  W roku 1896 w Atenach, po piętnastu wiekach nieobecności, igrzyska olimpijskie odżyły na nowo. Pierre’a de Coubertin uważał, że sport i olimpizm gwarantują postęp i mogą dać światu wiele dobrego.

Ideały olimpijskie – dobro, prawda, piękno, uczciwość, przyjaźń, szacunek i tolerancja, dążenie do doskonałości, waleczność, są wciąż bliskie każdemu z nas.

Olimpizm to słowo nowożytne - dąży do życia opartego na radości z wysiłku, przyjaźni, fair play .Przesłaniem olimpizmu było, aby igrzyska zbliżały do siebie młodzież z całego świata i były świętem radości.  Olimpizm mówi o tym, że w sporcie wszyscy są równi, niezależnie od pochodzenia, wyznania, kultury czy sytuacji materialnej, obowiązują ich te same zasady i reguły gry.
 We współzawodnictwie sportowym nie liczy się tylko zwycięstwo, ważny jest sam udział w zawodach, spotkanie się na jednym stadionie ludzi ze wszystkich stron świata oraz podjęcie przez nich walki sportowej. Tabela wyników i to, kto jest najszybszy, najsilniejszy nie jest sprawą najważniejszą.

 KTO JEST KIM? Warto przeczytać.

Halina Konopacka (1900-1989) – zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w rzucie dyskiem na Igrzyskach IX Olimpiady w 1928 roku w Amsterdamie. Poetka, kierowca rajdowy, miss igrzysk w Amsterdamie.

Jerzy Kulej (1940-2012) – pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski w latach 1964 i 1972, był komentatorem sportowym. Podopieczny najwybitniejszego polskiego trenera bokserskiego Feliksa Stamma. 


Janusz Kusociński (1907-1940) – lekkoatleta, zwycięzca biegu na 10 000 m w Igrzyskach X Olimpiady w 1932 roku w Los Angeles, obrońca Warszawy podczas II wojny światowej. Jego marzeniem było współzawodnictwo i pokonanie w Los Angeles Paavo Nurmiego (1897-1973) – legendarnego fińskiego długodystansowca, dziewięciokrotnego mistrza olimpijskiego. Jego marzenie nigdy się nie ziściło, ponieważ Nurmi został zawieszony przez Międzynarodową Federację Lekkoatletyki w prawach zawodnika przed igrzyskami w 1932 roku za rzekome złamanie zasad amatorstwa w sporcie i ich rywalizacja nie doszła do skutku.


Jerzy Walerian Skolimowski (1907-1985) – architekt, wioślarz, trzykrotny olimpijczyk (1928, 1932, 1936). Zdobył dwa medale olimpijskie srebrny i brązowy (Los Angeles 1932), a także uczestnik Olimpijskiego Konkursu Sztuki i Literatury w tych samych igrzyskach w konkurencji plakatu. 

Adam Małysz (ur. 1977) – skoczek narciarski, jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. Czterokrotny medalista olimpijski (Turyn 2006 i Vancouver 2010), laureat nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.